Üye Kayıt
Üye Giriş
Şifremi Unuttum
Şifre kısmını unuttum yazarak giriş butonuna tıkladığınızda adresinize şifreniz gelecektir.
ÜYE OL
GİRİŞ
MENÜ
Güncel Tartışma Sanat Sanatkarlar Eğitim Yayınlar ve Koleksiyonlar Sanat Malzemeleri
 

TÜRK EBRUSUNDA DÜZGÜNMAN EKOLÜ

Siteye ekleyen : Klasik Türk Sanatlar Vakfı / Personel

 

Öncelikle Hocam Fuat BAŞAR'dan bahsetmek isterim. Fuat Hocamın Ebru aşkı benim kelimelerimle ifâde edilemez bunun farkındayım öyle ki Fuat hoca Ebru sanatını Tıp Fakültesine tercih etmiş bir üstattır.

Hocamız 1980 yılında Hamit AYTAç Hocadan ‘'Hat' icâzetini almış olmasına rağmen Mustafa Esat DÜZGÜNMAN atölyesine devam etmiş ve 1989 senesinde biri Osmanlı Türkçesi ile olmak üzere Ebrudan üç icâzet almıştır. 

Ebru sanatı ile ilgilenenler bilirler; Fuat Hocanın yurt içinde ve dışında şahsi ve karma olmak üzere 350 den fazla Hat ve Ebru sergisi açmış olması veya sergilere iştirak etmiş olması onun bu sanatlarda ki hâkimiyetini ve ne kadar kabul gördüğünü göstermektedir. Çok sayıda radyo televizyon programına Çağrılan yerli- yabancı belgeselleri, röportajları Çeşitli gazete ve dergilerde yazıları olan kültür programlarına imza atan Fuat hoca birçok kitabın hazırlanmasına da katkıda bulunmuştur.

Eserleri dünyanın birçok müzesinde yer almaktadır. Japon İmparatoru, Malezya başkanı, Suudi Kralı başta olmak üzere birçok devlet başkanı ve bakanlarının da tuğralarını Çekmiş yurt içinde ve dışındaki koleksiyonerlerde de eserleri bulunmaktadır.
Hocam Fuat BAŞAR Hocası Mustafa Esat DÜZGÜNMAN'ın vefatından sonra kendi atölyesini kurdu. Ebru ve Hat sanatında öğrenciler yetiştirdi. Ebru sanatının bu kadar gündemde olması bana göre büyük ölçüde hocam Fuat BAŞAR'a aittir. Türkiye'nin neredeyse her yanında öğrenciler yetiştirdi ve yetiştirdiği öğrencileri Ebru'yu topluma tanıtmak ve sevdirmek için kendi atölyelerinde yeni öğrenciler yetiştirmeye devam ediyorlar.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projelerinden "Türk Ebrusu'nda Düzgünman Ekolü" sergisinde Fuat hocanın İcâzeti ile tanınmak ve ikinci nesil Düzgünman temsilcisi olarak" Ekolü" temsil etmek benim için ifade edilemez bir onurdur.

Hülya Nurten DEMİREL

01.08.2011
05.06.2011
28.01.2011
07.10.2010
02.08.2010
23.07.2010
10.10.2008
desendesign.com Her Hakkı Saklıdır rss ile takip edin