Üye Kayıt
Üye Giriş
Şifremi Unuttum
Şifre kısmını unuttum yazarak giriş butonuna tıkladığınızda adresinize şifreniz gelecektir.
ÜYE OL
GİRİŞ
MENÜ
Güncel Tartışma Sanat Sanatkarlar Eğitim Yayınlar ve Koleksiyonlar Sanat Malzemeleri
 

16 yy. TARZI İJİNAL TEKNİK İZNİK ÇİNİLERİ VE AHŞAP ÜSTÜ KALEMİŞLERİ

Siteye ekleyen : Klasik Türk Sanatlar Vakfı / Personel

2011 yılı içinde 8 sergi ve 8 seminer programının 1. 11 Nisan’da kalemişi ve Çini konulu sergi ve seminerimiz yapıldı. Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminerin oturum başkanı Ahmet Zeki YAVAŞ hocamız, konuşmacı Güvenç GÜVEN hocamızdı.
       Önce teknik bilgi ve eserlerden örneklerin yer aldığı bir sinevizyon gösterisi yapıldı. Çininin M.Ö.3000’li yıllara kadar dayandığını, sürekli gelişerek Türk İslâm Sanatlarıyla olumlu etkilendiğini, İznik Çinisi’nin 17. yy’ da kaybolduğunu 1940’lı yıllarda Faik KIRIMLI Hoca’nın Çabalarıyla yeniden yapılmaya başlanıldığına değinildi.
       Güvenç GÜVEN Hocamız kalemişi ve Çini sanatının önceleri sarayın desteğiyle ve himâyesi altında yapıldığını belirtti. 15 ve 16. yy’ da bu sanatlar zirveye ulaşmış, 17. yy başlarında maalesef bitmiştir. Osmanlı’nın son dönemlerinde camilerde restasyon yapılırken batı hayranlığı nedeniyle yurt dışından getirilen sanatçılarla ijinal kalemişleri bozulmuş veya üzerleri 2cm kalınlığında alçılarla kapatılarak barok usûlü süsleme yapılmıştır. Hocamız slaytlarla camilerdeki kötü restasyonları ve düzeltilebilmiş örneklerini göstererek durumun ciddiyetini taya koymuştur.
       Edirne’de Selimiye Camii’nde Sultanahmet Camii’nde yapılan hatalara değinen hocamız, restasyon yapılırken Anıtlar Genel Kuruluna danışılması gerektiğini vurgulamış fakat yetkililer bunu dikkate almamış olduklarını üzülerek dile getirdi.
Çeşitli camilerden örnekler gösteren hocamız pek Çok restasyon hatası yapılarak ijinal eserleri nasıl yok edildiğine hatta yurt dışına Çıkarıldığına değindi ve bu konudaki hassasiyetini dile getirdi.
       Daha sonra Çini Sanatı hakkında bilgi veren hocamız Çininin ilk olarak İpek Yolu’yla Minğ Hanedan’ı zamanında Çin’den gelenler vasıtasıyla Türk’lerin öğrendiğini belirtti. İznik Çini’nin yapım aşamasındaki zluklardan bahseden hocamız sır altı tekniğinin, kaybolduğunu yaklaşık 400 yıl sonra Faik KIRIMLI hoca’nın Çabasıyla yeniden yapılmaya başlandığını dile getirdi. Hocamız İznik Çini Sanatı’nı Faik KIRIMLI’dan öğrenmiştir.
Çini’de genelde soğuk renklerin kullanıldığını, 1550’den sonra kırmızı renk bulununca desenlerin ve Çinilerin zenginleştiğine anlatan hocamız pek Çok camiden örnekler gösterdi. Maalesef bazı Çinilerin restasyon yapan birkaç kişi tarafından yurt dışına kaçırıldığını hatırlattı
       Sulan bir su üzerine hocamız, bu sanatı eşi Nursen GÜVEN hanımefendiyle sürdükleri, İznik Çini sanatını öğretmek istediklerini fakat Çok z ve sıkıntılı bir süreç olduğu için devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini, sabırlı ve bunları göze alacak öğrencilerin olmadığını ifade etti.
Biz sanatseverler Güvenç ve Nursen GÜVEN Hocalarımıza bu eşsiz sergiyi görmemize vesile oldukları için teşekkür ediy, başarılar diliyuz.Asiye ÇİNEMRE

06.12.2012
11.12.2011
20.11.2011
22.03.2011
17.09.2010
27.03.2010
desendesign.com Her Hakkı Saklıdır rss ile takip edin