Üye Kayıt
Üye Giriş
Şifremi Unuttum
Şifre kısmını unuttum yazarak giriş butonuna tıkladığınızda adresinize şifreniz gelecektir.
ÜYE OL
GİRİŞ
MENÜ
Güncel Tartışma Sanat Sanatkarlar Eğitim Yayınlar ve Koleksiyonlar Sanat Malzemeleri
 

BİR MEDENİYETİN BAŞKENTİ BURSA

Siteye ekleyen : Klasik Türk Sanatlar Vakfı / Personel

Klasik Türk sanatları Vakfının katkılarıyla Osmanlı'nın Başkent'i Bursa'da Osmangazi Belediyesi'nin aracılığıyla Elif Aydın'ın katkılarıyla hazırlanan Klasik Türk Sanatlarının güzel örnekleriyle değerli sanatçıları bir medeniyetin doğup büyüdüğü bu topraklarda yeniden buluştu. Ne güzel bir buluşma ne güzel misafirlik...Tanpınar'ın Bursa'da Zaman şiirlerinde anlattığı gibi


                                                             ...

Yeşil türbesini gezdik dün akşam 

Duyduk bir musîki gibi zamanda

Çinilere sinmiş Kur'an sesimi

Fetih günlerinin saf nezesini

Aydınlanmış buldum tebessümle

                                                              ...

Bursa'da Ördekli Kültür merkezinde gerçekleştirilen ‘‘Osmanlı'nın Başkenti Bursa'da Klasik Türk Sanatları Buluşması' seminerinde hat, ebru, tezhib ve ciltcilik Çalışmalarının özellikleri birbirinden değerli sanatçıları tarafından anlatıldı.

Seminerde oturum başkanı Doç. Dr. Savaş Çevik bu buluşmanın güzelliğini ve heyecanını kısaca dile getirdikten sonra seminere konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. İslam Seçen cilt sanatımız hakkında teknik bilgiler verirken bu sanatımızın bugün yeterince rağbet görmediği geçmişin ise bu sanatın ölümsüz eserleriyle dolu olduğunu örnekleriyle anlattı. Daha sonra Yard. Doç. Dr. Mehmet Memiş hat sanatımızın kısaca tarihini sinevizyon gösterisi eşliğinde birbirinden değerli örnekleriyle anlattı. Ardından Fuad Başar bizlere ebru sanatının inceliklerini ve ebrunun içinde bulunduğu durumu anlatırken bu sanatın şu an altın Çağını yaşıyor olduğunu halbuki 20-30 yıl öncesinde tek bir ustanın olduğu (Mustafa Düzgünman)

Neredeyse kaybolmak üzere iken Mustafa Düzgünman'ın yetiştirdiği birkaç talebeyle bugünlere geldiğini kendine has nükteli üslubuyla anlattı. Ayrıca geçmişten günümüze kadar ulaşmış güzel ebru örneklerinin sunumuyla seminere katılanlara faydalı bilgiler verdi.

Seminerde son olarak günümüz önemli müzehhibelerinden Asiye Kafalıer tezhip sanatının geçmişten günümüze kadar geçirdiği evreleri örnekler üzerinde anlatarak bu sanatın sadeliğini zerafetini ve ihtişamını bizlerle paylaştı.

Seminer bitiminde bu buluşmaya katkıları olanlara hediyeleri verilip teşekkür edildikten sonra serginin açılışı yapıldı.

Bursa yine tarihi bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. Bu buluşma İstanbul dışında kalan diğer şehirlerimiz içinde sanat adına bir ilkin başlangıcı olarak sayabiliriz. Diğer Anadolu şehirlerimizde de bu buluşmaların gerçekleşmesini dilerken bu vesileyle Klasik Türk Sanatları Vakfı'nın kurucuları ile sanatkârlarına ve bu buluşmada emeği geçen, başta Osmangazi Belediyesine ve Elif Aydın'a, herkese şükranlarımızı sunarız.

HÜSEYİN GARAN

desendesign.com Her Hakkı Saklıdır rss ile takip edin