Üye Kayıt
Üye Giriş
Şifremi Unuttum
Şifre kısmını unuttum yazarak giriş butonuna tıkladığınızda adresinize şifreniz gelecektir.
ÜYE OL
GİRİŞ
MENÜ
Güncel Tartışma Sanat Sanatkarlar Eğitim Yayınlar ve Koleksiyonlar Sanat Malzemeleri
Vakfımızda 16 sanat dalında 16 hocamız ders vermektedir.

TEMEL SANAT EĞİTİMİ

TEMEL SANAT EĞİTİMİ PROGRAMI :

Eğitim süresi bir yıldır. Haftada bir gün yapılır. Her öğrencinin bu dersi alması zorunludur. Sanatkâr adayının bilmesi gereken temel sanat kurallarıyla birlikte, sanatın bazik yapısını kavrama, el becerilerini arttırma gibi zorunlu disiplinlerin sanatkâr adayına kazandırılması amaçlanmaktadır. 

Sanatlarımızda çizgi, leke, alan gibi kavramların kompozisyon kurallarıyla dengelenmesi ve yerleştirilmesi uygulamaları yapılır. Renk, gölge-ışık, perspektif, oran ve orantı kavramları açıklanır. 

Sanatın oluşturulmasındaki malzeme hakkında gerekli fizîkî bilgi verilip, sanat eseriyle ilişkileri ortaya konur. Sanatkâr adayının üzerinde çalıştığı malzemeyi kullanma yöntemi konusunda beceri kazandırılarak, öğrencinin tüm plastik sanatların vazgeçilmez temel yapısı olan "sağlam bir desen çizme yeteneği" geliştirilir. Bu temel bilgi ve becerilerle sanatkâr adayı, dünyadaki çeşitli sanat dallarının uyduğu temel kurallar üzerinde yoğunluk kazanır. 

Temel Sanat Eğitimi, uygulamalı bir derstir. Dersin hocası, konu hakkında yaptığı teorik, görüntülü ve örnekli açıklamalar sonrasında öğrencilere vereceği ödevi ve amacını açıklar. Yapılan ödevlerin bu amaca ulaşıp ulaşmadığı yine dersin hocası denetiminde eleştirilerek gözden geçirilir.

desendesign.com Her Hakkı Saklıdır rss ile takip edin