Üye Kayıt
Üye Giriş
Şifremi Unuttum
Şifre kısmını unuttum yazarak giriş butonuna tıkladığınızda adresinize şifreniz gelecektir.
ÜYE OL
GİRİŞ
MENÜ
Güncel Tartışma Sanat Sanatkarlar Eğitim Yayınlar ve Koleksiyonlar Sanat Malzemeleri

Kitre

Kitre :

Kitre, ülkemizin güney ve güneydoğu bölgelerinde kırlarda yetişen yabani bir dikenin özsuyudur. Köylüler kırlarda geven dikeninin gövdesine bıçakla çizik atar, birkaç gün beklerler. Bitkinin özsuyu çizik bölgeden akar ve kurur. Bir ağaç kabuğuna benzer görünüm alır. Bu kabuklar tek tek toplanır. Köylüler gıda ve ilaç alanında kullanır. Biz ebru yapımında kullanıyoruz

ÖNEMLİ!
1- Kitrenizi eritirken eliniz temiz olmalı. Ama elinizde sabun ve benzeri madde kalıntısı olmamasına dikkat edin.
2- Erittiğiniz kitrenin akışkanlığı bal kıvamını geçmemeli. Teknenizde su ilave ederek fazla koyuluğu ayarlayacaksınız.
3- Kitrenizin içine, ne kovadayken, ne de teknenize aldıktan sonra kesinlikle bir şey eklemeyin. Bu çok sıkıntı yaratır. Kitrenizi yalnızca su katılmış haliyle kullanın

Hazırlanışı :

Sabun ve deterjan bulaşığı olmayan plastik bir kovanın içine yaklaşık 1.5 lt şişe suyu koyun. (İçinde klor ve diğer katkı maddeleri bulunduğu için musluk suyunu kullanmayın.) 100 gr kitrenin yaklaşık 1/3 miktarını suyun içine atın. Her 24 saatte bir kovanıza yaklaşık 1 lt su ilave ederek kitrenizi karıştırın. Üç gün içinde kitre taneleriniz denizanası gibi şişecektir. Elinizle sıkarak parçalanmalarına yardım edin. Su koyma ve sıkma işlemini aksatmadan yaklaşın 8 gün sürdürün.
Kitrenizin su içinde tamamen çözüldüğünü göreceksiniz. İnce bir tülbentle birkaç kez sıkarak süzün. Böylece gözle görülmeyen kitre taneciklerini de parçalamış olursunuz.
Kitreniz tekneye konmaya hazırdır

Alışveriş Hakkında

Klasik Türk Sanatları Vakfı bünyesinde Sanat Malzemeleri Ofisi'miz, PAZARTESİ günü hariç diğer günler 10:00-17:00 saatleri arası hizmet vermektedir. Dini ve Milli Bayramlar ile resmi tatillerde kapalıdır.  

Çalışmalarınız için kullanacağınız malzemeleri ve fiyatlarını, internet sayfamızdaki "Sanat Malzemeleri" bölümünden görebilir, bilgi için  0216 391 11 22'den dahili 114 ve ya 0530 938 90 40' ı saat 10:00 - 17:00  arasında arayabilirsiniz. İnternet üzerinden satışımız , kapıda ödeme uygulamamız , kargo ile gönderimimiz yoktur.

Vakfımız bünyesinde satışa sunulan ürünler, değerli hocalarımızın kullanımı için onay verdiği, gönül rahatlığı ile tercih edebileceğiniz malzemelerdir.

Adresimiz ; Aziz  Mahmut Hüdayi Mahallesi Doğancılar Caddesi No: 82 Üsküdar- İstanbul 

Bilgilerinize sunarız.

Malzeme Hakkında Makaleler

desendesign.com Her Hakkı Saklıdır rss ile takip edin