Üye Kayıt
Üye Giriş
Şifremi Unuttum
Şifre kısmını unuttum yazarak giriş butonuna tıkladığınızda adresinize şifreniz gelecektir.
ÜYE OL
GİRİŞ
MENÜ
Güncel Tartışma Sanat Sanatkarlar Eğitim Yayınlar ve Koleksiyonlar Sanat Malzemeleri
 

BURSADA İKİ GÜN

Siteye ekleyen : Klasik Türk Sanatlar Vakfı / Personel
2 Nisan sabahı vakfımızın bahçesinden haraket eden otobüsde vakıf başkanımız Ahmet Zeki Yavaş, değerli hocalarımız Prof. Dr. Hüsrev Subaşı, Prof. Dr. Mehmed Zeki Kuşoğlu, Mimar ve Hattat Ali Toy, Doç. Dr. Hüseyin Öksüz, Hattat Abdurahman Depeler, Müzehhib Abdullah ve Esra Oğuzhanoğlu, Dr. Hatice Aksu, İsmail Hakkı Gurbetçi daha sonra bizlere katılan Hattat Mehmed Özçay, Prof. Dr. Savaş Çevik, Müzehhibe Fatma Özçay, Doç. Dr. Fatih Özkafa ile Bursa’ya varıldığında öğle olmuştu. Merinos’da Gönül Dostlarında yenilen öğle yemeği eşliğinde orada bizleri karşılayan Elif Aydın ve Bursa Belediyesi yetkililerinden oluşan grub ile tanışma kaynaşma olduktan sonra otellere yerleşildi.
Sergi saatinden önce Tarihi Ördekli Hamamına Günümüzde Ördekli Kültür Merkezi gelen seçkin topluluğumuz ön incelemelerinden sonra, Paneli sunacak olan hocamız Hüsrev Subaşı gereken hazırlıklarını tamamladı. Büyük bir Çoşku ile merkezi dolduran Bursa’lı sanatkâr ve sanatseverler hocamızın nezih anlatımıyla Hilye-i Şerifleri bir kez daha yakından tanıdılar.
Panelin açılışında bir konuşma yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ödünç Vakfımızı ve Hilye-i Şerifleri ağırlamaktan Çok Çok memnun olduklarını dile getirip seneye tekrar beklediklerini dile getirdi. Akabinde bir konuşma yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Sanat Yönetmeni Barış Güleç’de Hilye-i Şeriflerden bahsettikten sonra nezih topluluğu ağırlamaktan mutlu olduklarını belitti.
Günü noktalamak için varılan restoranda bizlerle beraber olan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Atilla Ödünç ve ekibiyle yenilen akşam yemeği süprizlerle dopdoluydu.
Kıymetli hocamız Hüseyin Öksüz kendisine yapılan ısrarlara daha fazla dayanamayıp, İlâhilerle başlayıp sanat müziğinin eşsiz nâmeleriyle ruhlarımıza değer biçilemez bir ziyafet Çekti. Bu eşsiz programa ilerleyen saatlerde Seyyit Usul Kültür merkezi’nde devam edildi.
Ertesi sabah kahvaltıdan sonra yanı başında konakladığımız Hüdavendigâr camii ve türbesini ziyaretle güne başladık;
Ziyaretten sonra yola koyulan ekibimiz, Hüsrev hocamızın engin bilgi dağarcığından faydalanma nâsibinede ulaştı.
Mevlidhan Çelebi Mehmed Türbesi ziyaretinden sonra; kentle bir anılan hatta önce bile dile getirilen Ulu Cami idi durağımız; Caminin ziyaretinden sonra ki ziyaret mekânımız Üftade Hazretleri...Eeee öğle vakti geçince Darül- ziyafe kaçınılmaz durağımız oldu. Leziz bir öğlen yemeğinin ardından yetkili şahıs bizlere içinde bulunduğumuz tarihi mekânın geçmişini aktardı;
Yemekten sonra Muradiye Külliyesi olarak tanınan bölgeyi gezdik. İçerisinde birçok türbeyi barındıran külliyede,türbelerin Çoğu tedbir amaçlı kapalı tutuluyor.
Türbelerin ziyareti bittikten sonra istikametimiz Bir Kızık Köyü olan Cumalıkızık oldu;
Bu tarihi köyü eski evleri dar taş kaldırımlarıda arşınladıktan sonra, Cumalıkızık’tan ayrılırken günün tatlı yorgunluğu, zamanın içine sığdıramadığımız yerler aklımızda, gönlümüz yeşil Bursa’da kalarak yaşadığımız Şehr-i İstanbul’a doğru haraket etti. Dopdolu iki gün, unutulmaz anlar ve Bursa…
Bursa’ya vedâ ederken tekrar görüşmek ümidiyle dedik…


Fotograflar: Ahmet Zeki YAVAŞ
İsmail Hakkı GURBETçİ
Ayşe E. S. ÇELİK

src=/dosyalar/Image/afis/hilye%20sergisi%203.JPG src=/dosyalar/Image/afis/bur.jpg

18.05.2017
18.05.2015
31.12.2014
28.03.2012
20.11.2011
07.04.2011
22.03.2011
12.12.2010
08.11.2010
17.09.2010
04.09.2010
01.07.2010
30.05.2010
27.03.2010
26.10.2009
desendesign.com Her Hakkı Saklıdır rss ile takip edin