Üye Kayıt
Üye Giriş
Şifremi Unuttum
Şifre kısmını unuttum yazarak giriş butonuna tıkladığınızda adresinize şifreniz gelecektir.
ÜYE OL
GİRİŞ
MENÜ
Güncel Tartışma Sanat Sanatkarlar Eğitim Yayınlar ve Koleksiyonlar Sanat Malzemeleri
 

"MEŞK IV." Uluslararası Geleneksel Sanat Buluşmaları

Siteye ekleyen : Betül Hut / Personel

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ

CKSM (Cennet Kültür ve Sanat Merkezi) Sergi Salonu


"MEŞK IV."

17 TEMMUZ – 25 AĞUSTOS 2013

Açılış: 17 Temmuz, Çarşamba Saat: 18.30

Yer: CKSM (Cennet Kültür ve Sanat Merkezi) Sergi Salonu


Hep tekrar edilegelen bir cümle vardır; "Kur'an-ı Kerim Hicaz'da nazil olmuş, Mısır'da okunmuş, Osmanlı'da yazılmıştır." diye. Sanat ve kültür yaşamında oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Türkiye coğrafyası bugüne dek dünyanın en önemli geçiş, kesişme ve üretim noktalarından biri olmuştur. Elbette bu önemin sanata yansımaları da kaçınılmaz olacaktı. Bundan dolayıdır ki, en önemli hattatlar, minyatürcüler bu topraklardan çıkmıştır. Şeyh Hamdullah, Hafız Osman, Levni, Nigari, Şibilizade Ahmed, Matrakçı Nasuh gibi bugün gerek Türkiye adına gerekse dünya sanatı adına katkıları tartışılmaz olan üstadlar burada sanatlarını icra etmiştir.

Her yıl olduğu gibi Ramazan ayına denk gelen Küçükçekmece Belediyesi geleneksel "MEŞK" başlıklı sergisi bu sene dördüncüsü ile sanatseverlerle buluşuyor. Uluslararası bir buluşmaya dönüşen organizasyona aralarında Pakistan, Mısır, İran, Suriye, Suudi Arabistan, Filistin, Irak, Özbekistan, Kazakistan, Rusya, Ürdün, Hindistan, Başkırdistan Cumhuriyeti ve Türkiye'den toplam yetmiş sanatçı yüzün üzerinde eserleri ile katılıyor. Hat, tezhip, minyatür, kaatı, ebru ve çini gibi farklı alanlarda kendilerine özgü çalışmalarına devam eden sanatçıların gerek farklı kültürel birikimleri gerekse uygulama farklılıkları bir etkileşimi de sağlamakta. Hat Sanatından Hilye-i Şerif örneklerinin yanı sıra çeşitli levhaların küfi, sülüs gibi farklı yazı tekniklerinde bu sergideki hattatların kişisel düzenleme ve aktarımlarını, geniş hikaye anlatımları ile farklı kültürel ve geleneksel izleri gösteren minyatürleri, tezhipteki süsleme çeşitliliğini, kağıt üzerindeki incelikli işlemeleri ve oymaların malzeme ile nasıl etkili, zengin bir gösterime dönüştüğü görülebilecek.

"MEŞK IV." ULUSLARARASI GELENEKSEL SANAT BULUŞMALARI

SAİT ABUZEROĞLU(BAŞKIRDİSTAN CUMHURİYETİ, RUSYA), GOLAM ALI GURAN, HABIB RAMAZANPUR, MUHAMMED CEVADZADE, REZA HEMMATARIAD, ALI MIRZAIEE, AZİM BEDRİ GOKİ, İHSAN AHMEDİ(İRAN), SAHEBZADA MUMTAZ ALI KHAN (HİNDİSTAN), AHMED HASSAN ALHAWARY(MISIR), ARIFJANOV ULUGBEK ABROROVICH, HAKİMOV ALISHER HUSANOVICH(ÖZBEKİSTAN CUMHURİYETİ), AHMED ANVER, HASSAN RAZA, HIRA ZUBAIR, MUHAMMAD ASHRAF HEERA, MUHAMMED ALI ZAHID, RASHID SIYAL, SAEED AHMED NAZ, SABA SALEEM, SAIMA ASFAQ, SAIMA FAHAD, SEHAR HASHMİ, SUMERA AMIN, SYED NAJAM UL HASSAN KAZMI, UMME AMIRIA SIDDIQUE, WARDA NEEM BUKHARI(PAKİSTAN), ANTONİNA ÇELEBİ(RUSYA), MUHAMMAD IMAD, MAHMUD FARIS, MUHAMMAD CELLÜL(SURİYE), MUSTAFA ABDUL BAKI ARABS (SUUDİ ARABİSTAN), SAMIRA KHALFİ(TUNUS), ABDULLAH AYDEMİR, ABDULLAH OĞUZHANOĞLU, AHMET BURSALI, AHMET KOÇAK, AHMET ZEKİ YAVAŞ, ASİYE KAFALIER DÖNMEZ, AYTEN TİRYAKİ, AYŞE YILDIRIM SEZEN, AYŞEGÜL DEVECİER TÜRKMEN, BERRİN ÇAKIN GÜÇ, DİLEK YERLİKAYA, DÜRDANE ÜNVER, EDA ÖZBEKKANGAY, ESRA OĞUZHANOĞLU, FATİH ÖZKAFA, FATMA ŞAN, FİRDEVS ÇALKANOĞLU, GÜLÇİN ANMAÇ, GÜLNİHAL GÜL, GÜRKAN PEHLİVAN, HAKAN DAĞLI, HATİCE UÇAR, HASAN ERTUĞRUL, HİKMET BARUTÇUGİL, HÜLYA YAATASI, HÜSREV SUBAŞI, LEVENT KARADUMAN, MAHMUT PEŞTELİ, MEHMET ARİF VURAL, MENAF NAM, MİTHAT TOPAÇ, SABRİYE ŞEKER, SAVAŞ ÇEVİK, SEMİH İRTEŞ, SEZEN OKUR, SUNA DEVECİ, SÜLEYMAN BERK, TANER ALAKUŞ, TUBA ACAR, TURAN SEVGİLİ(TÜRKİYE), FAİSAL SUBHİ EBU ASHOUR, MUNTASIR AL HAMDAN(ÜRDÜN)

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ
CKSM (Cennet Kültür ve Sanat Merkezi Sergi Salonu)
Cennet Mahallesi Yahya Kemal Beyatlı Cad.
Küçükçekmece / İstanbul
Detaylı bilgi ve yüksek çözünürlüklü görsel için lütfen arayınız.
T (0212)411 0 805- F (0212)411 08 06
www.cennetkultursanat.com
44 44 360
www.kucukcekmece.bel.tr

18.05.2017
18.05.2015
31.12.2014
28.03.2012
20.11.2011
07.04.2011
22.03.2011
12.12.2010
08.11.2010
17.09.2010
04.09.2010
01.07.2010
30.05.2010
27.03.2010
26.10.2009
desendesign.com Her Hakkı Saklıdır rss ile takip edin