Üye Kayıt
Üye Giriş
Şifremi Unuttum
Şifre kısmını unuttum yazarak giriş butonuna tıkladığınızda adresinize şifreniz gelecektir.
ÜYE OL
GİRİŞ
MENÜ
Güncel Tartışma Sanat Sanatkarlar Eğitim Yayınlar ve Koleksiyonlar Sanat Malzemeleri
 

Klasik Türk Sanatları Vakfı İlk Mezunlarını Verdi

Siteye ekleyen : Tahir Karaca / Programcı

2008 yılında geleneksel sanat dallarında eğitim vermeye başlayan Klasik Türk Sanatları Vakfı, 3 Kasım 2012 Cumartesi günü Cemal Reşit Rey’de düzenlediği mezuniyet programı ile ilk mezunlarını verdi.

Program, basta İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu Beyefendi olmak üzere geleneksel sanatların birçok ustası, talebeler ve sanatseverlerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Klasik Türk Sanatları Vakfı Başkanı Avukat Ahmet Özel Beyefendi’nin yaptığı açılış konuşması ile mezuniyet programı başladı. Ahmet Özel Bey ilk mezunları veriyor olmanın heyecanından bahsederek başladığı konuşmasında Klasik Türk Sanatları Vakfı’nın geleneksel sanatlarımızı geliştirmek, geçmişle gelecek arasında köprü olup gelecek nesillere aktarımını sağlamak amacıyla 2007 yılında kurulduğunu, 2008-2009 eğitim yılında eğitim faaliyetlerine başladığını söyledi. Zorlu fakat keyifli bir süreçten geçilerek bugüne gelindiğinden bahseden Ahmet Özel Bey mezun olan talebelere hayat boyu başarılar diledi. Hocalara şükranlarını, katılımlarından dolayı Vali Bey’e teşekkürlerini sundu.

Vakıf Başkanı Avukat Ahmet Özel’in konuşmasının akabinde kürsüye gelen İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu Beyefendi bu programda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bunun yanı sıra böyle ciddi bir eğitim programı çalışması gerçekleştirdiği için Klasik Türk Sanatları Vakfı yöneticilerine; bu program içerisinde yer aldıkları için hocalara ve talebelere teşekkür etti. Bir medeniyetin oluşması için adalet, ilim ve kültür-sanatın ileri seviyede olmasının gerekliliğinden bahsetti. Bizim medeniyetimizin temelini de bu üç ana unsurun oluşturduğunu, bunların korunması gerektiğini söyledi. Bu noktada devletin yanı sıra STK’ların üzerlerinde büyük görevlerin ve sorumlulukların olduğuna değindi. Yüklendiği misyon itibari ile Klasik Türk Sanatları Vakfı’nın görevlerini ve sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getiren nadir STK’lardan olduğunu söyleyerek tekrar teşekkürlerini dile getirdi. Mezun olan öğrencilere takdirlerini sunarak hayat boyu başarılar diledi ve konuşmasını sonlandırdı.

Vali Bey’in ardından Klasik Türk Sanatları Vakfı hocalarından Fuat Başar Beyefendi söz alarak geleneksel sanatlarımızın ve bu alandaki eğitimlerin öneminden bahsetti. Klasik Türk Sanatları Vakfı’ndaki eğitimin bu sanatlara hoca yetiştirmek üzere planlanıp hayata geçirildiğini bugün de bunun ilk meyvelerinin alındığını söyledi. O da mezun olan talebelere, onlara emek veren hocalarına ve Klasik Türk Sanatları Vakfı Yöneticilerine teşekkür etti. Bu sanatların ilerlemesinde devletin desteğinin gerekli olduğunu, bu hususta da desteklerini esirgemediği için Sayın Vali Hüseyin Avni Bey’e de takdirlerini ve teşekkürlerini sundu.

Konuşmaların ardından mezuniyet belgeleri takdim törenine geçildi. Vali Bey mezun olan 30 öğrenciye tek tek mezuniyet belgelerini verdi.

Vakıf Mütevelli Heyeti eşliğinde sergiyi gezen Vali Hüseyin Avni Bey memnuniyetini tekrar tekrar dile getirdi. Mezun olan talebeler ile eserlerinin başında fotoğraf çektirdi.

Vakıf hocalarından A. Mahmut Peşteli mezun olan öğrencilerinden Betül Hut'a klasik icazet verdi.

Program, günün anısına Vali Bey’e Fuat Başar Hoca’nın “Hatip Ebrusu”nun takdimi ile sona erdi.

18.05.2017
18.05.2015
31.12.2014
28.03.2012
20.11.2011
07.04.2011
22.03.2011
12.12.2010
08.11.2010
17.09.2010
04.09.2010
01.07.2010
30.05.2010
27.03.2010
26.10.2009
desendesign.com Her Hakkı Saklıdır rss ile takip edin