Üye Kayıt
Üye Giriş
Şifremi Unuttum
Şifre kısmını unuttum yazarak giriş butonuna tıkladığınızda adresinize şifreniz gelecektir.
ÜYE OL
GİRİŞ
MENÜ
Güncel Tartışma Sanat Sanatkarlar Eğitim Yayınlar ve Koleksiyonlar Sanat Malzemeleri
 

USTALARDAN HİLYE-İ ŞERİFLER SERGİSİ

Siteye ekleyen : Klasik Türk Sanatlar Vakfı / Personel


Klasik Türk Sanatları Vakfı ve Beyoğlu Belediyesi’nin işbirliğiyle ‘Kutlu Doğum Haftası’ kapsamında düzenlenen “Ustalardan Hilye-i Şerif Sergisi” Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde 14 Nisan Perşembe günü Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından açıldı.
‘Kutlu Doğum Haftası’ kapsamında Klasik Türk Sanatları Vakfı’nın düzenlendiği ‘’Ustalardan Hilye-i Şerif Sergisi’ sanatseverlerle buluştu. Klasik Türk sanatlarına gönül vermiş 43 sanatkârın hazırlamış olduğu seçkin Hilye-i Şerîf’ ’lerden oluşan sergiyi Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan birlikte açtı. Beyoğlu Kaymakamı Hasan Şenses, İstanbul İl Müftüsü Prof.Dr. Mustafa Çağrıcı, Klasik Türk Sanatları Vakfı başkan yardımcısı Muhammed Emin Demirkan’ından katıldığı sergi açılışında Türkiye´deki bazı dînî cemaat temsilcileri de hazır bulundu.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez sergide yaptığı konuşmada, Klasik Türk Sanatları Vakfı’na, Beyoğlu Belediyesi’ne ve sergide emeği geçen sanatkârlara ve organizasyon heyetine teşekkür ederek, şunları söyledi. Bugün açılışını yaptığımız Hilye-i Saadet dediğimiz ve biraz da bizim kültürümüzün, medeniyetimizin İslam dünyasına armağan ettiği her biri bir sanat şaheseri olan hilyelerle ilgili bir iki hususu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bizim medeniyetimiz Muhammed ile muhabbeti birleştirmiş bir medeniyettir. Biz muhabbetle Muhammed´i birbirinden ayırmayan bir medeniyetin Çocuklarıyız. Sanat ve estetik aslında inancın, imanın güzelleştirdiği ruhtan Çok daha farklı bir şekilde neşet eder. Onun için bütün ilahî dinlerin tabiinde, kültüründe, medeniyetinde bir sanat ve estetik boyutu vardır. Dedi
Ayriyetten, sanata destek olmakta biraz geç kaldıklarını söyleyen sayın Mehmet Görmez, bu konuyu da telafi edeceklerini dile getirdi.
Açılış töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan sanatkârlara ve salonu dolduran sanatseverlere teşekkür ederek, Hilye-i Şerif´in anlamı ve önemi hakkında bilgi verdi. Demircan konuşmasında, Hilye-i Şerifleri sevgiliden ulvi bir yadigâr olarak göğsümüzde yüzlerce yıldan beri aşkla, hürmetle taşıdık, sakladık. Hilye-i Şeriflerin tasvirleriyle Efendimizi (s.a.s) hayal dünyamızın sınırsızlığında tahayyül ettik. Varlığıyla kalbimize ferahlık verdiğine inandık. Hilye-i Şeriflerde büyük ustaların göz nurunu kâğıtlara aşkla akıttığını gördük. Bu kudretli sanat da gücünü merhamet ve şefkat kaynağı Efendimizden almaktadır. Bu sanatı sizlerle paylaşarak Efendimizin(s.a.s); ‘Benden sonra hilyemi gören beni görmüş gibidir’ hadisi şerifinden nasiplenmeyi umuyoruz” dedi.
Konuşmaların ardından katılımcılar sergiyi gezdi. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan sergi hakkında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’e bilgi verdi. Sayın Görmez; eseri bulunana sanatkârlarla da ayrıca konuşup eserler hakkında kendilerinden bilgi aldı.
`Ustalardan Hilye-i Şerif´ sergisi 24 Nisan 2011 tarihine kadar Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde gezilebilecek.

src=/dosyalar/Image/afis/KD_Sergi_50x70.jpg src=/dosyalar/Image/afis/beyo.jpg

18.05.2017
18.05.2015
31.12.2014
28.03.2012
20.11.2011
07.04.2011
22.03.2011
12.12.2010
08.11.2010
17.09.2010
04.09.2010
01.07.2010
30.05.2010
27.03.2010
26.10.2009
desendesign.com Her Hakkı Saklıdır rss ile takip edin