Üye Kayıt
Üye Giriş
Şifremi Unuttum
Şifre kısmını unuttum yazarak giriş butonuna tıkladığınızda adresinize şifreniz gelecektir.
ÜYE OL
GİRİŞ
MENÜ
Güncel Tartışma Sanat Sanatkarlar Eğitim Yayınlar ve Koleksiyonlar Sanat Malzemeleri
 

DİYÂR-I İSTANBUL'DAN ESEN RÜZGÂR

Siteye ekleyen : Klasik Türk Sanatlar Vakfı / Personel


Diyâr-ı İstanbul'dan esen tezhip sanatkârı Emel Türkmen ve “Altından Hâleler Tezhip Grubu' rüzgârı Ankara'yı etkisi altına aldı.Güne, yoğun kar yağışı ile uyanan Ankara'lı sanatseverler,tezhip sanatkârı Müzehhibe Emel Türkmen ve 'Altından Hâleler Tezhip Grubu 'nun oluşturduğu sergiye büyük ilgi gösterdi.Birbirinden seçkin ve kıymetli koleksiyon eserlerin oluşturduğu sergi ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılandı,büyük beğeni ile gezildi.
 

Sergimizin açılışına; Kültür ve Turizm Bakanınımızın eşi Sayın Gülten Günay,Devlet Bakanımızın eşi Sayın Songül Çağlayan ,T.B.M.M Başkan Vekili eşi Sayın Sadiye Yakut hanımefendilerin teşrifleri, seçkin davetli ve sanatseverler katılımlarıyla gerçekleştirildi.Aynı gün Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısının eşi Sayın Gülten Çiçek, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısının eşi Sayın Münevver Arınç hanımefendiler sergimizi onurlandırdılar.

Ankara, karla birlikte ilk defa bu kadar zengin ve özgün koleksiyondan oluşan bir sergiyle karşılaştı.Sanat zenginliğinin gözler önüne serildiği sergi Ankaralı sanatseverleri adeta büyüledi.İcâzetnâme olan Hilye-i Şerif'ler ise,gözleri nurlandırıp,gönülleri yıkadı.

Açılışın ardından, hocamız Emel Türkmen değerli konuklarımıza,sergi hakkında tek tek bilgi verdi.Tezhib sanatkârı Emel Türkmen hanımefendi, yetiştirdiği talebeleri ile iki yıllık titiz bir Çalışma neticesinde meydana getirdiği eserleri, Kur'ân-ı Kerîm ayetleriyle taçlandırıldığı ,39 tezhib sanatçısının süslemeleriyle ,22 hat sanatçısının yazılarıyla ,2 minyatür sanatçısının minyatürleriyle klasik eserlerin yer aldığını dile getirdi.

Ayrıca ,Yunus Emre'nin şiirlerini tezhib sanatıyla süsleyerek anlatmaya,görsel anlamda sanat zevkıni yaşatmaya Çalıştıklarını ,sergilenen eserlerle ilgili kendisine Çok fazla soru yöneltildiğini belirten sanatkâr Emel Türkmen,faydalı bilgilerini sanatseverlerle paylaştığını ,onlara nasıl Çalıştıklarını, tasarım ve teknik konulardaki uygulamaları hakkında bilgi verdiğini söyledi. Bu sanat eserlerini Ankara'lı sanatseverlerle paylaşmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.Ayşe Koç arkadaşımız, sergi sırasında Yunus Emre'den okuduğu şiirlerle sergide gönülleri Yunus Emre'yle buluşturdu,takdir ve beğeni topladı.Ayrıca gönüllerde güzel bir esinti yaşattı.Bu arada güzel eserleri izleyen bir sanat severin yanımıza gelerek Çok etkilendiğini ayetlerin,eserlerin içinde kaybolduğunu anlatırken hıçkırıklara boğulması ayrıca bizi Çok duygulandırdı.

Sergiyi büyük hayranlıkla ve zevkle gezdiğini belirten Sayın Gülten Çiçek hanımefendi ,inanılmaz güzellikleri tezhib sanatıyla birebir yaşadığını ,Yunus Emre'nin eserlerinin anlatıldığı Çalışmalarda kendisini sanki o zamana götürdüğünü, içinde hissettiğini ,inanılmaz güzellikte olduğunu ifâde etti.

Sayın Gülten Günay hanımefendi, Ankara için Çok muhteşem bir sergi olduğunu ,Çok beğendiklerini İstanbul'un sanatını Ankara'da görmekten mutluluk duyduklarını belirtti.

Sayın Münevver Arınç hanımefendi,bu kadar zengin bir sergiyi bir arada ,ilk defa gördüğünü ve hayran kaldığını,ayrıca Müzehhip Emel Türkmen ve bütün sanatkâr talebelerini kutladığını belirtti.

Bu serginin Ankara'da açılması ,Ankaralı sanatseverleri oldukça mutlu etmiştir.Sanat etkinliklerini yakından takip eden Ankaralı sanatseverler bu sanat etkinliklerini tekrar görmekten mutluluk duyacakltır.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in eşi Sayın Şahsenem Çelik Umre ziyaretinde olduğu için sergi açılışımıza katılamamış,Umre dönüşü sergimizi gezerek bizi onurlandırmıştır.Sergiyi Çok beğendiğini, eserleri takdirin Çok ötesinde bulduğunu ifâde etmiştir.Biz de Şahsenem Çelik Hanımefendi'ye sergi süresince bize gösterdiği destek ve yardımlarından dolayı ayrıca teşekkürlerimizi sunuyoruz.Sergi süresinin kısa olduğu dile getirilmiş,hava muhalefeti nedeniyle Çoğu sanatseverlerin sergiyi gezemediklerini belirtmişlerdir.

Ankaralı sanatseverler hocamız Müzehhib Emel Türkmen ve talebeleri bu eşsiz ve güzel Çalışmalarını bizimle paylaştıkları için teşekkür ediyor.Bir dahaki sergiyi T.B.M.Meclisi Şeref Holü’nde görmek üzere tekrar bekliyoruz.

T.B.M.M.Başkanvekili ve Kültür Sanat ve Yayın Kurulu Başkanı Sn. Nevzat PAKDİL Beyefendi, Kültür ve Turizm Eski Bakanı Sn. Atilla Koç, Sincan Belediye Başkanı Doç.Dr Mustafa Tuna beyefendi sergimize iştirak edemedikleri için tebrik telgrafı göndermişlerdir.

Nurgül ÜVEYSUNA ÖZKESER

19.04.2019
26.04.2017
24.12.2014
31.10.2014
07.04.2013
21.03.2013
17.01.2013
24.12.2012
22.03.2011
19.03.2011
08.11.2010
18.09.2010
07.09.2010
10.07.2010
22.05.2010
desendesign.com Her Hakkı Saklıdır rss ile takip edin