Üye Kayıt
Üye Giriş
Şifremi Unuttum
Şifre kısmını unuttum yazarak giriş butonuna tıkladığınızda adresinize şifreniz gelecektir.
ÜYE OL
GİRİŞ
MENÜ
Güncel Tartışma Sanat Sanatkarlar Eğitim Yayınlar ve Koleksiyonlar Sanat Malzemeleri
 

"Kuşakların Çakışması" Adlı Sergi Açıldı 

Siteye ekleyen : Huriye Demirkan / Personel

Fatih Üniversitesi Sanattaki Bilim Kulübü’nün dizenlediği “Kuşakların Çakışması” adlı sergi Fatih Üniversitesi KLMN fuaye alanında 13 Mart Salı günü saat: 12.00’de açılmıştır. 13-16 Mart 2012 tarihleri arasında açık olacak sergide ŞULE ÖZKEÇECİ VE HİLAL ÖZKEÇECİ'NİN 41 eseri yer alıyor. 

Şule ÖZKEÇECİ geleneksel olarak adlandırılan klasik sanatlarımız alanında eserler vermektedir. Sergide tezhip, resim (minyatür), hat, ebru ve katı sanatlarından 20 parça çalışması yer alacak olan Şule Özkeçeci, 2000 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü’nü, 2004 yılında SDÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Bölümünde Yüksek Lisans Programını tamamladı. Türkiye’de ve yurt dışında kişisel sergiler açtı, karma sergilere katıldı. Yurtiçi ve yurt dışında çeşitli etkinlikler çerçevesinde ve sempozyumlar bünyesinde bildiriler sundu, konferanslar verdi, çocuk ve kadınların eğitimi, gençlik sorunları konularında sivil toplum kurumlarında çeşitli sosyal faaliyetlerde bulundu, seminer ve eğitim programları düzenledi.  Sankad (Sanatçı Kadınlar Platformu) kurucu üyesi olan Şule Özkeçeci’nin; tezhip sanatını konu alan bir kitap çalışması, bazıları çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanan makale, hikâye, şiir, deneme, anı türünde yazıları bulunmaktadır. Halen Fatih Üniversitesi’nde tezhip, minyatür, ebru dersleri ve çeşitli kurumlarda medeniyet ve sanat tarihi dersleri vermekte, Türkiye’nin modernleşme sürecini toplumsal bir yaklaşımla ele aldığı bilimsel çalışmalarını ve sanatsal faaliyetlerini sürdürmektedir.                                                  

Sanatçının çalışmalarında öncelikli amacı; kendi toplumumuzun tarihten gelen zengin kültürel ve sanatsal birikimlerini, farklılıklarını tanıyıp bu kaynaktan esinlenerek eser verip sanatın güzelliklerini insanlarla paylaşmaktır. Diğer yandan yine bu kültürel mirastan beslenerek ve çağımızın özgün niteliklerini de göz önüne alarak, yaşadığımız dünyada insanlığın karşılaştığı olumsuzlukların ve sorunların giderilmesine katkıda bulunmaktır.

Bilimsel projelerde ödül alan ve Sultan Fatih Fen Lisesi’nden mezun olan Hilal ÖZKEÇECİ başarılı eğitiminin yanı sıra küçük yaşlardan itibaren özgün çizim ve resim çalışmaları yapmaktadır. Nisan 2007’de Inepo Ulusal Çevre Proje Olimpiyatları çerçevesinde ilk kişisel sergisini, Mayıs 2008’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde “Parça Tesirli Resimler” adlı 2. kişisel sergisini açtı. 6. Geleneksel Ümraniye Belediyesi Resim Yarışması’nda ve 9. Şefik Bursalı Resim Yarışması’nda birer eseri sergilenmeye layık görüldü.

Sergide 21 çalışması bulunan ve tamamen özgün bir tarza sahip olan Özkeçeci’nin çalışmalarında çok zengin ve karmaşık bir ruh hali yansımaktadır. Yaşadığı çağın açmazlarını sorgulayan ve çözüm yolları konusunda tıkanan bazen bireysel çözümlerin yetersizliği ve tükenmişliği ile yüzyüze gelen insanın kaotik iç dünyasını anlatır. Bununla birlikte renklerindeki parlaklık, figürlerindeki çocuksu ifade ile tüm olumsuz şartlara rağmen inançlı bir zihinin ne kadar bunalırsa bunalsın çirkinlikler üretemeyeceğinin kanıtlar gibidir. Bu resimler güçlü, tereddütsüz çizgileri,  tüm mekânı kuşatan ana hatların içinde sonsuz ve inanılmaz zengin detayları ile izleyeni her bakışta bir başka dünyanın içine çeker. Anında gelişen ve hiç eskiz, taslak hazırlamadan direkt eseri üreten sanatçının çalışmaları bu derinlikli detayları ile klasik minyatürlerle bir yakınlık kurar. 

19.04.2019
26.04.2017
24.12.2014
31.10.2014
07.04.2013
21.03.2013
17.01.2013
24.12.2012
22.03.2011
19.03.2011
08.11.2010
18.09.2010
07.09.2010
10.07.2010
22.05.2010
desendesign.com Her Hakkı Saklıdır rss ile takip edin