Üye Kayıt
Üye Giriş
Şifremi Unuttum
Şifre kısmını unuttum yazarak giriş butonuna tıkladığınızda adresinize şifreniz gelecektir.
ÜYE OL
GİRİŞ
MENÜ
Güncel Tartışma Sanat Sanatkarlar Eğitim Yayınlar ve Koleksiyonlar Sanat Malzemeleri
 

7Tepe7Sanat Uluslararası İstanbul Klasik Sanatlar Yarışması

Siteye ekleyen : Mehmet İbrahimağaoğlu / Başkan Yrd.

7tepe7sanat Uluslararası İstanbul Klasik Sanatlar Yarışması, düzenlenen görkemli bir toplantıyla tanıtıldı. İlk defa yedi dalda uluslararası Klasik Sanatlar yarışması gerçekleşmiş olacak.

Klasik sanatların Üsküdar’dan bütün dünyaya yayıldığına dikkat çeken Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen; “Üsküdar, klasik sanatların merkezi olacak” dedi.

Üsküdar Belediyesi ile Klasik Türk Sanatları Vakfı tarafından gerçekleştirilen 7tepe7sanat Uluslararası İstanbul Klasik Sanatlar Yarışması’nın tanıtım toplantısı, İTO Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirildi.

Tanıtım toplantısına, Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar Müftüsü Ali Vefa Özdemir ile Klasik sanatların tanınmış akademisyenleri Prof. Dr. Uğur Derman, Çiçek Derman, Prof. Dr. Zeki Kuşoğlu, Prof. Dr. Günseli Kato katıldı. Hattat Hasan Çelebi başta olmak üzere Klasik Sanatlar Vakfı üyesi birçok sanatkâr ve klasik sanat ustaları da toplantıda hazır bulundu.

BAŞKAN TÜRKMEN; “ÜSKÜDAR’IN İSMİ KLASİK SANATLARLA ANILACAK”

Toplantıda konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Bu akşam iftar soframızda, bir taraftan Ramazanın ruhuna uygun bir şeyler paylaşırken yeni dönemin ilk kültür ve sanat adına tasarladığımız bir projemizi sizlerle paylaşmak istiyorum. İstanbul’un her beldesi marka şehirler ve beldeler durumunda ama Üsküdar’ın kendisi bir marka şehir. Üsküdar, İstanbul’un adeta ruhu, Üsküdarsız bir İstanbul asla düşünülemez. Kültüre ve sanata dair bir şeyler olacaksa bunun önceliğini Üsküdar yapmalıdır. Bunun ilk kıvılcımını bu akşam vermek istiyoruz” dedi.

“KLASİK SANATLAR DÜNYAYA ÜSKÜDAR’DAN YAYILMIŞTIR”

7tepe7sanat Uluslararası İstanbul Klasik Sanatlar Yarışması’nı birlikte organize ettikleri, sanata ve sanatçıya sahip çıkmak ve geliştirmek amacıyla kurulmuş Klasik Sanatlar Vakfı’nın kurucularından birisi olmaktan dolayı gurur duyduğunu da belirten Başkan Türkmen, projeyle ilgili şu bilgileri verdi; “Siz hocalarımız, sanatkârlarımız, klasik sanatları ülkemize ve dünyamıza tanıtıyorsunuz, yaşatıyorsunuz. Biz istedik ki bu sanatlar icra edilirken Üsküdar’ımızın da ismi klasik sanatlarımızın ismiyle anılsın. Bu amaçla yola çıktık ve sanatımıza, sanatçılarımıza sahip çıkmak arzusundayız. Klasik sanatlar Üsküdar’dan coğrafyamıza ve bütün dünyaya yayılmıştır. Mademki Üsküdar’ımızın böyle bir vizyonu var, bunu değerlendirmek istedik. Klasik sanatlarımızı bütün dünyaya tanıtmak için bugünden itibaren 1 Nisan 2015 tarihine kadar duyurusunu yapacağımız bir yarışma için harekete geçtik. Daha evvel gündeme gelmemiş eserlerin yarışacağı bu 7tepe7sanat etkinliğinde bize ulaşan klasik sanat eserlerini 1 Mayıs 2015 itibariyle değerlendirmeye tabi tutup yine sizlerin huzurunda yarışmanın finalistlerini açıklayacağız. Şimdiden sizlere teşekkür ediyorum."

YENİ DÖNEMDE SANATA HİZMETİMİZ ŞAHLANACAK

“Üsküdar Belediyesi olarak Üsküdar’ın tarihine sanatına ve kültürüne hizmette bulunduğumuza inanıyorum” diyen Başkan Türkmen konuşmasına şöyle devam etti; “Sanatsal hayatımıza değerlerimize bir takım hizmetler sunduğumuza inanıyorum. Bu dönemde hizmet anlayışımız daha çok şahlanacaktır. Belediyeler yollar yapar, imar çalışması yapar, kaldırımlar yapar, kültürel tesisler yapar, parklar yapar ama bunların hepsi geçicidir. Kalıcı olan sanat adına, kültürümüz adına, sanatımız adına yapacağımız eserlerdir. Değerli sanat adamları ve sanat dostlarımız ile birlikte İnşallah bu dönemde kalıcı yeni eserler yapacağız. Sizden istirhamımız odur ki, bize destek olmanız, katkıda bulunmanız. Tarihimiz ve kültürümüz adına İstanbul’umuz ve Üsküdar’ımız adına sizden en önemli talebimiz budur. Sizlere lojistik adına her türlü katkıyı vermeye hazırız.

Önce Eylül ayında Katibim Festivali düzenleyeceğiz hemen onun öncesinde ilk defa tarihte Üsküdar’a mal olmuş 'Surre Alayı'olarak bilinen Üsküdar’dan hacıların uğurlama törenini yapacağız. Eylül ayının ilk haftasında bu töreni düşünüyoruz. Prof. Dr. Uğur Derman Hocamın hatırlattığı bu tören Doğancılar Parkından başlayan ve Harem’e kadar süren bir törendir. Surre Alayı’nı ismine ve tarihe yakışan bir şekilde düzenleyeceğiz. Ardından Kasım ayının son çeyreğinde 8. İstanbul sempozyumunu gerçekleştireceğiz. Bu sene dolu dolu kültür ve sanat programları icra edeceğiz. 7tepe7sanat İstanbul yarışması, Üsküdar’a çok yakışacaktır”.


SANATÇILARIN ÇOĞU ÜSKÜDAR'DA İKÂMET EDİYOR

Klasik sanatların ustaları, hocaları duayenleri kursiyerleri, sevdalılarının büyük çoğunluğunun Üsküdar’da ikamet etiğini, ders verdiklerini, talebe yetiştirdiklerinin altını çizen Başkan Türkmen; “Sanatçıların ikametgâhının ilçemizde olması Üsküdar’ımızın en önemli kazanımlarından birisidir. Mesela Ebru dünyaya Üsküdar’dan yayılmıştır. Karacaahmet bölgesi hat sanatının merkezidir. Bu klasik sanatlardan Türkiye’de ne varsa Üsküdar’da bir fazlası vardır. Belediyemizin bu konudaki imkânları fazlasıyla olduğu için kültür ve sanata sonuna kadar destek olacağız. Bu yarışmanın kültür hayatımıza büyük katkıları olacağından hiçbir şüphemiz yoktur. Katılımın yüksek olacağını tahmin ediyoruz. Herkese şimdiden teşekkür ediyor, yaklaşmakta olan Ramazan bayramınızı şimdiden tebrik ediyorum” dedi.


BAŞKAN HİLMİ TÜRKMEN’E TEŞEKKÜR ETTİLER

Projeye destek veren ve tanıtım programına katılan sanatçılar ve ustalara teşekkür eden Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler ise sanatçıların hak ettiği güzel bir yarışma temennisinde bulundu. Kaymakam Güler, “7tepe7sanat İstanbul yarışmasında sanatımızı ve kimliğimizi daha çok ortaya çıkaran eserleri görmeyi arzu ediyoruz. Bu vesileyle bu yarışmanın düzenlemesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor ve bütün sanatçılarımıza saygılarımı sunuyorum” dedi.

Tanıtım toplantısında kürsüye davet edilen hattat Hasan Çelebi, yerel yönetimlerin sanata koyduğu katkılar sayesinde sanatçıların sayısının çoğalacağını ve bu destek sayesinde Türk sanatının bütün dünyaya yayılacağını ifade ederek Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e teşekkür etti.

7tepe7sanat DÜNYADA İLK OLACAK

Toplantının kapanış konuşmasını yapan ve şartname konusunda bilgiler veren Klasik Sanatlar Vakfı Başkan Yardımcısı Mehmet İbrahimağaoğlu, Klasik Sanatlar yarışmasının ilk defa uluslararası yedi dalda yapılacağını Hat, tezhip, minyatür, kat’ı, ebru, çini ve cilt sanatları yarışmasına çok sayıda sanatçının bu yarışmaya katılacağını açıkladı. Yarışma kurulu, yarışma şartlarının internet üzerinden7tepe7sanat.comsitesinde yayınlandığını ve yarışmaya ilgi duyan herkesin şartnameye uygun olarak katılabileceklerini bildirdi.


19.04.2019
26.04.2017
24.12.2014
31.10.2014
07.04.2013
21.03.2013
17.01.2013
24.12.2012
22.03.2011
19.03.2011
08.11.2010
18.09.2010
07.09.2010
10.07.2010
22.05.2010
desendesign.com Her Hakkı Saklıdır rss ile takip edin