Üye Kayıt
Üye Giriş
Şifremi Unuttum
Şifre kısmını unuttum yazarak giriş butonuna tıkladığınızda adresinize şifreniz gelecektir.
ÜYE OL
GİRİŞ
MENÜ
Güncel Tartışma Sanat Sanatkarlar Eğitim Yayınlar ve Koleksiyonlar Sanat Malzemeleri
 

NİLÜFER KURFEYZ - SELİM SAĞLAM

Siteye ekleyen : Klasik Türk Sanatlar Vakfı / Personel

AŞKIN HUZURUNDA

'İşidin ey yarenler

Kıymetli nesnedir aşk

Değmelere bitinmez

Hürmetli nesnedir aşk...'

(YunusEmre)

Vakfımızın hocalarından, Nilüfer Kurfeyz ve Selim Sağlam'ın 'Aşkın Huzurunda' isimli sergileri 10 Şubat 2009'da Çırağan Sarayı Kempinski Sanat Galerisi'nde açıldı. 500'ü aşkın seçkin davetlinin katıldığı açılış töreni akşam 19:30'da başladı. Sanatçıların son 10 yıllık çalışmalarını kapsayan sergi, 46 parçadan oluşuyor. Her birinde aşka bambaşka bir pencere açan tablolar, insanın fıtratında ezelden beri var olagelmiş aşk duygusuna ve kalbin rakikliğine hitap ediyor. Asırlardan beri şairler,yazarlar ve sanatçılar tarafından işlenen aşk bahsi, Nilüfer Kurfeyz ve Selim Sağlam'ın 'Aşkın Huzurunda' adını verdikleri sergiyle, benzersiz bir incelikle yeniden vücut buluyor. Görenlere bir rüyanın içindeymiş hissi veren tablolar, bir masalın içinden çıkıp gelmiş gibi... İnsanın yaratılışındaki en latif, en mükemmel duygu olan aşkı harikulade biçimde tasvir ediyor. Sergilenen tabloların bu ulvi duyguları canlandırdığı gecede, Kenan Işık'ın sufi şiirlerinden derlediği şiir dinletisi açılış törenine ayrı bir hava kattı. Yunus Emre'den Şeyh Galib'e, Ömer Hayyam'dan Nesimi'yi kadar çok büyük düşünce ve gönül adamlarının şiirleri davetlilerle paylaşıldı. Özellikle İlahi aşkın vurgulandığı şiirler, çeşitli hat levhalarının süslendiği tezhip eserleriyle muhteşem bir ahenk oluşturdu. Çeşitli çevrelerden ve bilhassa sanat camiasından törene katılan davetliler, şiir dinletisi eşliğinde hem göze hem gönle hitap eden bir gece geçirmenin mutluluğunu ve huzurunu yaşadılar. 

Eserleri yurtiçi ve yurtdışında farklı koleksiyonlarda yer alan Nilüfer Kurfeyz ve Selim Sağlam'ın 'Aşkın Huzurunda' isimli sergisi, bu eserlerin biraraya getirilmesi açısından oldukça önemli. 1990'dan beri sanat hayatlarına birlikte çalışarak devam eden hocalarımız, ortak eserlerini tüm sanatseverlerin beğenisine sundular. Bu sergi için hazırladıkları özel bir konsept olan kuşlu tabloların başlangıç noktasının, üzerinde pek de durulmayan bir konu olan münhaniler olduğunu ifade eden sanatçılar, eserleri yapmaya başlarken bu noktadan yola çıktıklarını ifade ediyorlar. Özellikle Selçuklu Dönemi'nde faydalanılan münhani motifi, en çok bu devirde görüldüğünden Ord. Prof. A. Süheyl Ünver tarafından 'selçuklu münhanisi' ismini almıştı. İşte bu selçuklu münhanileri 'Aşkın Huzurunda' yeniden hayat buldu. Birbirlerine yapışıp sanki bir kökten çıkıyormuş hissi yaratan münhanilerden nefis kompozisyonlar oluşturuldu. Aşk konusuna vurgu yapan ve görenlerde salt bir hayranlık duygusu uyandıran tablolarla birlikte, münhaniler ön plana çıkarıldı. Yalnızca 15. yy. a kadar egemen olan bu motif türünün, içinde bulunduğumuz yüzyılda Nilüfer Kurfeyz ve Selim Sağlam tarafından hala yaşatıldığını görmek bu sanata gönül vermiş kimseler ve henüz yeni başlayan talebeler için oldukça önemli ve güzel. 

Yıllarını tezhip sanatına adayan her iki sanatçının da, bu sanattaki olgunluğun detaylardaki ahenkte gizli olduğuna inanmaları neticesinde, büyük bir özveri,incelik ve hassasiyetle oluşturdukları eserler, herkesin beğenisini kazandı. Sanatçıların eserlerine kattığı tezhip ruhu ve aşk birleşerek sergiye iştirak eden herkesi adeta büyüledi. Hem klasik üslubun, hem de gelenekselin haricinde farklı tasarımların beğeniye sunulduğu sergide, tezhiplenmiş bir Çok ayet, hadis-i şerif, hilyelerin yanısıra 'Ah minel aşk' lafzının eklendiği münhani Çıkış noktalı kuşlar ve birbirinden farklı tasarımlar sergilendi. 'Buket', 'Elif', 'Sükut', 'Şefkat' gibi isimlerle adlandırılan tablolar, aşkın nazenin tarafını, bu ince duyguyu tüm sanatseverlere iliklerine kadar yaşattı.
Sergiye katılan sanatseverler ve vakıf hocalarımız, takdire şayan buldukları sergi hakkkında, tebrikleriyle birlikte düşüncelerini de ifade ettiler. Vakıf başkanımız sayın Ahmet Zeki Yavaş, sergiyle alakalı olrak şöyle konuştu:'Hocalarımızın yaptıkları bu etkinlikleri vakıf olarak yüzde yüz destekliyoruz. Etkinliklerle ilgili duyuruları vakıf olarak yapıyoruz. Hocalarımızın 'Aşkın Huzurunda' isimli sergisi, tek kelimeyle takdire şayan. Çünkü böyle bir sergi ömürde bir veya iki defa açılacak kadar zahmetli ve mühim bir iştir'

Sergiyi minyatür hocamız Taner Alakuş, herşeyiyle mükemmel bir koleksiyon ve titiz bir Çalışmanın ürünü olan eserlerin biraraya getirildiği harikulade bir sergi olarak değerlendirirken, katı hocamız Dürdane Ünver sergiyle ilgili şunları söyledi:'Sanatın zirvesine ulaşmış, son derece mütevazi iki değerli üstad: Nilüfer Kurfeyz ve Selim Sağlam.Nadiren sergi açarlar, lakin hepsi bir rüyadır..Çırağan Sarayındaki "Aşkın Huzurunda" adlı sergi de, işte bunlardan bir tanesi..Mücevher gibi ince ince işlenmiş eserlerin bir arada bulunduğu, insanı huzura kavuşturan bir sergi..Hele o kuşlar..'
10 Şubat'taki açılış töreninden sonra da ilgi ve merakla takip edilen sergi,hala yoğun ilgi görmektedir. 24 Mart 2009 tarihine kadar Çırağan Sarayı'nda sergilenecek olan tablolar, tüm sanatseverler tarafından haftanın her günü 24 saat boyunca ziyaret edilebilir.


MÜZEHHİBE: RÜVEYDA GÜNGÖR

19.04.2019
26.04.2017
24.12.2014
31.10.2014
07.04.2013
21.03.2013
17.01.2013
24.12.2012
22.03.2011
19.03.2011
08.11.2010
18.09.2010
07.09.2010
10.07.2010
22.05.2010
desendesign.com Her Hakkı Saklıdır rss ile takip edin