Üye Kayıt
Üye Giriş
Şifremi Unuttum
Şifre kısmını unuttum yazarak giriş butonuna tıkladığınızda adresinize şifreniz gelecektir.
ÜYE OL
GİRİŞ
MENÜ
Güncel Tartışma Sanat Sanatkarlar Eğitim Yayınlar ve Koleksiyonlar Sanat Malzemeleri
 

MEDİNE'DE SANAT SOHBET

Siteye ekleyen : Klasik Türk Sanatlar Vakfı / Personel


Kıymetli Medine’li misafirler, sevgili sanatkar arkadaşlarım sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum hepiniz hoşgeldiniz. 

Öncelikle şunu belirtmeliyimki benden bu konuşma talep edildiğinde, ilk önce kabul etmekte tereddüt ettim. Sanatımda başarılı olabilirim ama onunla ilgili düşüncelerimi ve tecrübelerimi anlatabilmek ayrı bir beceri ister, benimde bu konuda ciddi bir tecrübem olmadığı için biraz tereddüt yaşadım. Fakat daha sonra düşündümki sevgili peygamber efendimizin mukaddes beldesi olan Medine’den gelen bu teklifi reddetmek pek yakışık almaz ve benim içinde hayatımda önemli bir hatıra olur düşüncesiyle huzurlarınızdayım.

Sizlere kısaca sanat hayatımı anlatıp ayrıca hazırlamış olduğum eski dönemden ve kendi yaptığım tazhip örneklerinden oluşan bir slaydshow sunmak istiyorum. Ben aslen Trabzonlu olup 1970 yılında Bolu’nun Gerede ilçesinde doğdum. İlkokulu burada tamamladıktan sonra maalesef içinde bulunduğumuz o günkü şartlardan dolayı Çok istememe rağmen tahsil hayatıma daha fazla devam edemedim ve 1986 yılında ailemle birlikte İstanbul’a göç ettim. 

O yıllarda ağabeylerim Mehmet ve Osman Özçay hat dersleri alıyorlardı ve İstanbul’a göç etmemizin en önemli sebeplerinden biri budur. Bende bu vesile ile tezhip sanatını tanıdım. Çocukluğumdan beri sanata olan alakam ve yatkınlığım ayrıca ağabeylerimin yazdıkları hat levhaları için tezhip sanatına ihtiyaç duymaları beni bu sanatı öğrenmeye teşvik etti.

Bu kararı aldıktan sonra 1987 yılının Ekim ayında Kubbealtı Kültür ve Sanat Vakfı'nda Çok değerli hocam sayın Fatma Çiçek Derman’dan büyük bir şevkle tezhip dersleri Tezhip sanatını ruhuma Çok yakın hissediyorum. Bana hayal aleminde farklı duygular yaşatıp adeta güzel bir bahçede geziniyor gibi gönlüme huzur veriyor. Elbetteki tezhip Çok zor bir sanat, güzelliklerinin yanında yıldırıcı ve zaman zaman usandırıcı taraflarıda var. Son derece sabır ve sebat gerektiren bir sanat. Bu işe gönül vermeniz gerekir, sadece kabiliyet yetmiyor.

Sanat insanı maddi manevi olgunlaştıran, sabırlı ve edepli olmayı öğreten uzun bir yoldur. Bu yolda ömrünüzü tüketirken dâima öğrenir ve kendinizi yenilersiniz. Tezhip ve diğer İslam sanatları hakkında ki en önemli arzum bu sanatların İslam ülkelerinin yüksek mercileri tarafından hak ettiği bir biçimde değer görmesi ve dünya Çapında yüksek mevkılere ulaşmasıdır.

Biz sanatkârlara düşen vazife, sanatımızı hakkıyla icrâ edip bizden sonraki nesillere ahlâkî ve kültürel değerlerimizi yansıtan güzel emanetler bırakmaktır. Eğer bunu başarabilirsek ne mutlu bize. 

Son yıllarda tertiplenen uluslararası sanat etkinlikleri farklı coğrafyalardan sanat severleri bir araya getirip, bu sanatların gelişip yaygınlaşması bakımından önemli roller üstlenmekteler. Bu vesile ile biz sanatkârlar birbirimizden fikir alışverişinde bulunup kalıcı dostluklar ediniyoruz. Ben burada sanatçı arkadaşlarımla birlikte hepimiz adına bu organizasyonu gerçekleştiren Kral Fahd Kur’an Matbasının yöneticilerine ve bizlerle ilgilenip yardımcı olan bütün görevlilere ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum ve sevgili peygamber efendimizin bir hadis-i şerif’i ile sözlerimi noktalamak istiyorum. Şöyle buyuruyor: “ Sizden biriniz bir iş yaptığında ona özen gösterip en güzel şekliyle yaparsa ALLAH’da o kişiden hoşnut olur. “ İnşallah bizlerde Yüce ALLAH’ın hoşnut olduğu kullarından ve peygambere layık ümmetinden oluruz.

Sevgili misafirler benimle bu sohbeti paylaştığınız için sizlere teşekkür ediyorum, ALLAH’a emanet olun.
Fatma ÖZçAY

19.04.2019
26.04.2017
24.12.2014
31.10.2014
07.04.2013
21.03.2013
17.01.2013
24.12.2012
22.03.2011
19.03.2011
08.11.2010
18.09.2010
07.09.2010
10.07.2010
22.05.2010
desendesign.com Her Hakkı Saklıdır rss ile takip edin