Üye Kayıt
Üye Giriş
Şifremi Unuttum
Şifre kısmını unuttum yazarak giriş butonuna tıkladığınızda adresinize şifreniz gelecektir.
ÜYE OL
GİRİŞ
MENÜ
Güncel Tartışma Sanat Sanatkarlar Eğitim Yayınlar ve Koleksiyonlar Sanat Malzemeleri
 

Zerenderzer'in Serencamı

Siteye ekleyen : Ahmet Yalçınkaya / Programcı

21 Mart 2017 Pazartesi günü akşam saatlerinde uzun zamandır üzerinde çalıştığımız Zerenderzer isimli tezhib sergimizin açılışı vardı. Fatma Özçay ve Salbeksanat tezhib grubu olarak herbirimizin heyecanı doruktaydı. Biz talebe arkadaşlar aylar süren yoğun çalışmalarımızın neticesinin merakı ile içerisindeydik. Bendeniz ilk kez bir serginin ev sahibelerinden olacaktım ve son derece heyecan içinde kafamda düşünceler birbirini kovalıyordu. Acaba nasıl olacaktı, gelen olacak mıydı? Bir aksilik çıkar mıydı? Hocamızı mahcub etmeden herşey yolunda gidip açılış yapılabilecek miydi? Bu sorularla sabah oldu ve o saat gelip muhterem üstadlarımız Uğur Derman, Fatma Çiçek Derman, Doç.Dr. Halit Eren, Mehmet Özçay, Osman Özçay, Alparslan Babaoğlu, Zeki Kuşoğlu gibi kıymetli isimlerin kurdelayı kesmesiyle bir rüya başladı sanki...

Gözlere ziyafet, gönüller'e lezzet veren bir sergi olması için aylardır gece gündüz çalıştığımız eserlerimiz, nihayet sanatseverlerin seyrine çıkmıştı bütün şeffaflığıyla... Hocamızın şaheserleri hariç; dallar mı yamuktu, çiçekler mi soluktu, rûmîler mi yetersizdi , perdahlar mı fazlaydı, herşey ortada ve herşey sanatseverlerin ve hocalarımızın hertürlü eleştirisine açıktı..


Herbirimiz elbette icra etmeye çalıştığımız sanatın hakkını vermeye çalıştık. Elimizden gelenin en iyisini yapmak, yüksek kaliteli eserler üretmek ve hat olmadan da tezhib yapılabileceğine dair bişeyler ortaya koymak hedeflerimiz arasındaydı. Ve tabi bütün bunların yanında talebeler olarak dokuz yıldır, yanımızda olan kıymetli hocamızın emeklerini karşılıksız bırakmadan önce onun takdirini alabilmekti..

Serginin genel olarak beğenilmesi ve çalışmamızla ilgili duyduğumuz her güzel söz bizim için büyük bir mutlulukolurken, her olumlu eleştiriyi de dikkate alarak yeni bişeyler üretmek hevesi içimizde şimdiden kıpırdanmaya başladı bile.

Zerenderzer tezhib sergimiz yukarıda da belirttiğim gibi tam dokuz senelik bir birlikteliğin ve üç senelik bir çalışmanın ürünü..

İnsansadece etten vekemikten değil elbette. Milyonlarca duygunun kendi ruhunda harman olduğu en şerefli varlık.. Bu sanata gönül vermiş, bu deryadabir katre olma yolunda ilerlemeye çalışan biri olarak şunu söyleyebilirim ki; bir eserin her fırça darbesinde, her rûmînin kıvrımında, gönlümüzden geçen hissiyat mevcut..

Ortalama bir eserin tasarım süresi hariç sadece işleme süresi tempolu bir çalışma ile üç dört ay sürdü. Hayat akıp gidiyordu bu arada. Günler geceler birbirini kovalıyordu. Bazen hüzünle renkler boyanıyor, bazen keyifle tahrirler çekiliyordu. Herkes için geçerli olan bir gerçek; bu hayat elbet bir gün sona erecekti.Ve "Hayat kısa sanat uzun"du.

"Zerenderzer" altın üzerine altınla işleme anlamına geliyor. Bu dünyada nasibimize kıymetli bir meta olan altınla hemhal olmak düştü. Bunun hakkını vererek kıymetli yazılar süslemeye , bir yandan çok şık tezhib eserleri üretmeye çalışırken , sanatımızın ruhumuzun dışa yansıması olduğunu da unutmadan yaşamaya çalışmalıyız. " Hak ol ki Hüda mertebeni eyleye Ali" bunun için de gayret göstermeliyiz ki; Allahü Teala bu nimetlerin devamını nasip etsin inşallah

Fatma hocamız her zaman en üst seviyede eserler üretmemiz için titizlikle bizlere yol gösterdi. Çalışmalarımızdaki (varsa) başarının en büyük payınının hocamıza ait olduğunu düşünüyorum..

Her zaman talebesi olduğum için onur duyduğum Fatma Özçay hocama bütün emekleri ve böyle güzellikleri yaşamamıza vesile olduğu için teşekkürü borç biliyorum.

Son olarak Fatma Özçay talebeleri; Ayşe Emine Sultan Çelik , Didem Özdağ, Firdevs Bakkal, Hale Nur Bakkal,Hatice Kırankaya, Haya Obaid,Mehtap Şahin, Mihriban Beyza Kaya, Nigar Öz,Nurcan Toprak, Selcen Belgin Balıkçı,Sibel Ak, Sümeyye İpkırmaz'dan oluşan Salbeksanat gurubu adına sergimizi ziyaret eden bütün hocalarımıza , sanatçı ve sanatseverlere sergimize gösterdikleri teveccüh, övgü dolu sözler ve sosyal paylaşımları için çok teşekkür ediyoruz.

Selcen Belgin Balıkçı

01.08.2011
05.06.2011
28.01.2011
07.10.2010
02.08.2010
23.07.2010
10.10.2008
desendesign.com Her Hakkı Saklıdır rss ile takip edin